top of page
Vyhledat

EMOCE, JAK ZVLÁDAT POZITIVNÍ I NEGATIVNÍ EMOCE

Aktualizováno: 21. 5.


Audio cover
EMOCE, JAK ZVLÁDAT POZITIVNÍ A NEGATIVNÍ EMOCE?Petra Engelová


Jak je pochopit a zvládat v každodenním životě

Emoce jsou nedílnou součástí našeho života. Ovlivňují naše myšlení, rozhodování i vztahy s ostatními lidmi. Přestože si to často neuvědomujeme, emoce jsou naším vnitřním kompasem, ukazují nám, co je pro nás důležité, a pomáhají nám orientovat se ve světě.


Co jsou to emoce?

Emoce jsou komplexní pocity, které vznikají jako reakce na různé vnější i vnitřní podněty. Patří mezi ně radost, smutek, vztek, strach, překvapení, znechucení a mnoho dalších. Každý z nás zažívá během dne širokou škálu emocí, které ovlivňují naše chování i prožívání.


Pozitivní a negativní emoce

Často dělíme emoce na pozitivní (například radost, vděčnost, nadšení) a negativní (smutek, vztek, strach, frustrace). Je důležité si uvědomit, že žádná emoce není špatná. I ty negativní mají svůj význam, upozorňují nás na to, že něco není v pořádku, nebo že potřebujeme změnit přístup. Klíčem je naučit se emoce vnímat, přijímat a pracovat s nimi. Emoce jsou základní součástí lidské psychiky a ovlivňují naše myšlení, chování, zdraví i mezilidské vztahy. Přestože se často snažíme některé emoce potlačovat nebo ignorovat, všechny mají svůj význam a jsou klíčem k našemu vnitřnímu světu.


Co jsou to emoce z pohledu psychologie?


Historie výzkumu emocí a významné teorie

Emoce jsou v psychologii chápány jako komplexní psychofyziologické reakce na vnější i vnitřní podněty. Tento proces zahrnuje tři základní složky:

  • subjektivní prožitek (vnitřní pocit, jak se cítíme),

  • fyziologickou složku (změny v těle, například zrychlený tep, pocení, změny v dýchání)

  • behaviorální složku (vnější projevy, například mimika, gesta, tón hlasu).


První teorie emocí

Zájem o emoce sahá až do starověkého Řecka. Filozofové jako Aristoteles nebo Platón se zabývali otázkou, jak emoce ovlivňují lidské rozhodování a chování. Aristoteles například považoval emoce za důležitou součást lidské povahy a etiky. V moderní psychologii se první systematické teorie emocí objevují na konci 19. století:


Základní emoce podle Paula Ekmana

Americký psycholog Paul Ekman je jedním z nejvlivnějších badatelů v oblasti emocí. Ve svých výzkumech na přelomu 60. a 70. let 20. století prokázal, že některé emoce jsou univerzální napříč kulturami. Tyto základní emoce jsou:

  • radost (joy)

  • smutek (sadness)

  • strach (fear)

  • vztek (anger)

  • překvapení (surprise)

  • znechucení (disgust)


Jeho výzkum mimiky obličeje ukázal, že lidé na celém světě rozpoznávají tyto emoce podle výrazů tváře bez ohledu na kulturní rozdíly.



Složené a komplexní emoce

Kromě základních emocí psychologie rozlišuje i složené a nuancované emoce, jako je stud, vina, úleva, naděje nebo vděčnost. Tyto emoce často vznikají kombinací základních emocí a jsou ovlivněny kulturními, sociálními a osobními faktory.



Jak zvládat emoce a mít je pod kontrolou

Zvládat emoce neznamená je potlačovat nebo ignorovat. Naopak – prvním krokem je uvědomění si, co právě cítíme. Pomoci může jednoduché zastavení, zhluboka se nadechnout a pojmenovat si emoci, která se v nás objevila. Tím získáme nad emocemi větší kontrolu a můžeme se svobodněji rozhodovat, jak na ně zareagujeme.

Pravidelná práce s emocemi, například pomocí mindfulness, relaxačních technik, terapie nebo koučování, nám může pomoci získat větší nadhled a klid. Díky tomu dokážeme lépe zvládat stresové situace, zlepšit své vztahy a celkově žít vyrovnanější život.


Emoce jako naše síla

Emoce jsou naší přirozenou součástí a mohou být velkou silou, pokud se s nimi naučíme zacházet. Nebojte se svých emocí, přijímejte je a využijte je k osobnímu růstu. Každá emoce (pozitivní i negativní) je důležitá a má v našem životě své místo.


Pokud se vám někdy zdá, že vás emoce přemáhají, nebo nevíte, jak je zvládat, neváhejte vyhledat podporu. Práce s emocemi je cesta, která stojí za to, vede ke klidu, spokojenosti a lepším vztahům nejen s ostatními, ale především sami se sebou.








 
 
 

Comments


Petra Engelova - Kouc/Mentor & Terapeut
  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn

Copyright © 2024 Petra Engelová

bottom of page